Judášovo ucho | Bioland.sk

 
 
 
 

Judášovo ucho

Na prvý pohľad by ste si mysleli, že ide o časť ľudského tela. No Judášovo ucho je pomenovanie pre bežne rastúcu hubu s vynikajúcimi liečivými účinkami. Veľmi obľúbená je najmä v ázijských krajinách, no pre jej zdravotné benefity sa stáva čoraz viac využívanou aj v našich končinách.

Prečo Judášove ucho?

Táto huba dostala svoje pomenovanie najmä vďaka svojej podobnosti ľudskému uchu. Prečo práve Judášove? Vraj bola prvýkrát objavená na strome, na ktorom sa podľa Biblie obesil Judáš. Vo väčšine prípadov je sivej, hnedej alebo fialkastej farby. Môžete ju nájsť vyrastať v trsoch alebo jednotlivo. Rastie nielen na živom, ale aj na odumretom dreve bazy čiernej a nájdete ju celoročne v oblastiach mierneho pásma Judášovo ucho nemá žiadnu špecifickú vôňu alebo chuť. Význam tejto huby a jej ocenenie spočíva v jej benefitoch a účinkoch na naše zdravie. Obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok. V čínskej medicíne je ako liečivá rastlina využívaná už odpradávna. Približne od 16. storočia je využívaná v ľudovom liečiteľstve a spája sa s riešením problémov s bolesťou v krku, očí či žltačkou.

Aké účinky má Judášovo ucho?

Huba môže bojovať proti obezite, a to vďaka jej hypolipidemických účinkoch (také, ktoré redukujú tuk). Obsahuje napríklad b-glukán či rozpustnú vlákninu, ktoré prispievajú k zvýšeniu pocitu sýtosti. Výskumy ukázali, že konzumáciou tejto huby môžeme predchádzať prírastku telesnej hmotnosti spôsobenej ukladaním telesného tuku. Jej konzumáciou si môžeme posilniť aj náš imunitný systém a bojovať tak proti rozličným neduhom. A to práve vďaka tomu, že obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok a enzýmov. Judášove ucho zároveň obsahuje sterolové zlúčeniny, ktoré interferujú s produkciou cholesterolu v pečeni. Tým pádom môže prispievať k udržaniu zdravého krvného tlaku a k celkovému zlepšeniu krvného obehu.

Aké vitamíny či minerály Judášove ucho obsahuje?

Táto huba je skvelým zdrojom vitamínov B skupiny, ktoré sú nápomocné pri podpore funkcie nadobličiek a podieľajú sa na premene živín z potravy na využiteľnú energiu. Rovnako pomáhajú aj pri vytváraní hormonálnej rovnováhy. Nedostatok vitamínu B môže spôsobovať pokles energie či oslabenie činnosti mozgu. Ak zaradíte Judášovo ucho do svojho jedálnička, zabezpečíte si tak dostatočný príjem vitamínov tejto skupiny. Ďalším vitamínom, ktorý je obsiahnutý v tejto hube je vitamín D. Ten je v prevažnej väčšine získavaný prostredníctvom slnka, no aj Judášovo ucho môže však poskytnúť slušný zdroj tohto vitamínu. Dostatočné množstvo vitamínu D pomáha podporovať imunitný systém, udržiava zdravú telesnú hmotnosť a znižuje riziko vzniku reumatoidnej artritídy a u žien riziko roztrúsenej sklerózy. Judášove ucho je aj významným zdrojom selénu, ktorý spolu s vitamínmi A a E môže dopomôcť k riešeniu problémov s akné či celkovo k zlepšeniu hojenia sa kože.

Judášovo ucho sa tradične využívalo aj vo forme obkladov. Môže sa z neho vyrobiť tinktúra či tekutý extrakt, ktorý má priaznivý vplyv na bolesť v krku. Odporúča sa aj na potlačenie príznakov zápalov oka. Judášovo ucho však môžete použiť aj v kuchyni. Používa sa napríklad do polievok či šalátov, ale aj do omáčok s mäsom. Vďaka svojej širokej škále využiteľnosti a zdravotným benefitom si svoje uplatnenie určite nájde aj vo vašej kuchyni. 

 
 

Judášovo ucho

Vašej požiadavke nevyhovuje žiaden produkt. Zmeňte prosím filter alebo vyberte inú kategóriu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia