Mrazené ovocie | Bioland.sk

 
 
 
Úvod > Ovocie > Mrazené ovocie
 

Mrazené bio ovocie

Ak napriek tomu, že sa všade hovorí o tom, že čerstvé ovocie je to najzdravšie, v poslednej dobe sa svojej popularite teší aj bio ovocie razené. Najnovšie poznatky ukazujú, že aj tento variant ovocia má dostačujúce výživné hodnoty, ktoré naše telo potrebuje.

Jahody, marhule, čučoriedky, maliny, papája, brusnice či čerešne, to je len niekoľko druhov ovocia, ktoré môžete nájsť aj v jeho zmrazenej forme. Dospelý človek by mal skonzumovať v priemere jeden a pol až dve porcie ovocia denne. Samozrejme, táto potreba sa líši v závislosti od veku či celkového zdravotného stavu.

Výrobcovia mrazeného bio ovocia by mali pracovať tak, aby sa v ovocí zachovali živiny a jeho chuť. Vo všeobecnosti sa proces mrazenia ovocia realizuje v niekoľkých etapách. Prvou je umývanie ovocia, ďalej sa aplikujú chemické zlúčeniny, akou je napríklad kyselina askorbová, ktorá má za úlohu zastaviť enzýmy v ovocí, a tak sa stopne ich zrenie. Až následne sa ovocie veľmi rýchlo zmrazí, čím nedôjde k jeho poškodeniu.

Obsahuje mrazené ovocie rovnaké živiny ako čerstvé?

V procese mrazenia môže dôjsť k miernej zmene nutričných hodnôt ovocia. Niekedy je to v prospech mrazeného, niekedy v prospech čerstvého ovocia. No nemôžeme jednoznačne tvrdiť, že v tomto existuje jasný víťaz. Čo sa týka vitamínov, tie môže v ovocí degradovať vplyvom času. No na druhej strane, väčšina živín v potravinách je viac odolná, ako by sme si mysleli. V rámci minerálnych látok, zmrazením nedochádza k ich poškodeniu či úbytku. Taktiež množstvo vlákniny v ovocí vôbec nie je závislé od toho, či je ovocie čerstvé, alebo zmrazené. Rozdiely medzi čerstvým a mrazeným ovocím sú v podstate nepatrné na to, aby dokázali nejakým spôsobom ovplyvniť zdravotný stav človeka.

Vedci z Kalifornskej univerzity analyzovali a porovnávali obsah vitamínov v jednotlivých druhoch ovocia v jeho mrazenej a čerstvej forme. Zistili, že obsah vitamínov bol občas vyšší v mrazenej forme a občas v čerstvej forme. Napríklad, mrazené čučoriedky obsahovali viac vitamínu C ako ich čerstvé náprotivky. Vedci tiež analyzovali množstvo vlákniny, hladinu fenolových zlúčenín (dobrý zdroj antioxidantov) a minerálov, ako je vápnik, železo, zinok či horčík v mrazenom a čerstvom ovocí. Zistili, že medzi nimi neexistujú extrémne významné rozdiely.

Prečo sa teda mrazené ovocie stáva tak populárne?

Aj napriek tomu, že je vedecky podložené, že neexistujú markantné rozdiely medzi čerstvým a mrazeným ovocím, ktoré by nejakým spôsobom obzvlášť ovplyvňovali naše zdravie, aj tak sa do obľuby dostáva mrazené ovocie. Je tomu tak predovšetkým z dôvodu, že pri čerstvom ovocí nastáva problém so spôsobom jeho skladovania. Napríklad, čerstvé ovocie stráca mnoho živín už po troch dňoch v chladničke. Čerstvé ovocie stojí na pultoch supermarketov aj niekoľko týždňov, kým sa dostane na tanier. Netreba ani zdôrazňovať, že práve takého ovocie je chemicky ošetrované rôznymi sprejmi a postrekmi, aby sa zabezpečilo, že bude mať krásnu farbu. V tomto prípade také ovocie obsahuje oveľa menej vitamínov či minerálnych látok. Preto, ak si nie ste istý, či môžete dôverovať kvalite ovocia zo supermarketu, je pre vás vhodnejšou voľbou mrazené ovocie. To sa zamrazí ihneď po zbere bez akýchkoľvek chemických postrekov a mrazením sa v ňom uchovajú vitamíny, minerálne látky a antioxidanty.

Veľmi obľúbeným produktom z radu mrazeného ovocia sú práve mrazené jahody, ktoré sú ručne zbierané, odstonkované a vytriedené. Navyše neobsahujú žiadne pridané arómy, ich vôňa a chuť je prírodná. Ak by ste však mali chuť na niečo exotickejšie, vhodnou voľbou je malé kôstkové ovocie acai. Je bohatým zdrojom antioxidantov a jeho konzumáciou si zabezpečíte posilnenie imunity. Mrazená zmes dužiny tohto ovocia vám zabezpečí vyváženú zmes antioxidantov, vlákniny, vitamínov a minerálov. 

 
 

Mrazené ovocie

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Zostupné poradie
 
Maliny mrazené bio 300g Natural Cool
Novinky

Maliny mrazené bio 300g Natural Cool

Zrelé voňavé bio maliny v bio kvalite, ručne zbierané. Maliny sú umyté, vytriedené, nestlačené a šokovo mrazené. Neobsahujú žiadne pridané arómy na zvýraznenie vône alebo chuti.
Dodacia lehota
Dodacia lehota: SKLADOM - DOSTUPNÉ IHNEĎ (Chladený/mrazený produkt - len na osobné vyzdvihnutie v našich predajniach a rozvoz) 5,35 €
 
Jahody mrazené bio 300g BioCool

Jahody mrazené bio 300g BioCool

Zrelé bio jahody, mrazené. Bez pridanej arómy.
Dodacia lehota
Dodacia lehota: SKLADOM - DOSTUPNÉ IHNEĎ (Chladený/mrazený produkt - len na osobné vyzdvihnutie v našich predajniach a rozvoz) 3,99 €
 
Mrazené čučoriedky Bio 300 g BioCool

Mrazené čučoriedky Bio 300 g BioCool

Zrelé bio čučoriedky, mrazené. Bez pridanej arómy.
Dodacia lehota
Dodacia lehota: SKLADOM - DOSTUPNÉ IHNEĎ (Chladený/mrazený produkt - len na osobné vyzdvihnutie v našich predajniach a rozvoz) 4,39 €
 
Lesná zmes mrazená bio 300g BioCool

Lesná zmes mrazená bio 300g BioCool

Zrelá bio lesná zmes, mrazená. Bez pridanej arómy. Balenie obsahuje červené ríbezle, čierne ríbezle, maliny, čučoriedky, ostružiny.
Dodacia lehota
Dodacia lehota: SKLADOM - DOSTUPNÉ IHNEĎ (Chladený/mrazený produkt - len na osobné vyzdvihnutie v našich predajniach a rozvoz) 4,45 €
 
Čučoriedky mrazené bio 300g Natural Cool

Čučoriedky mrazené bio 300g Natural Cool

Zrelé voňavé bio čučoriedky v bio kvalite, ručne zbierané. Čučoriedky sú umyté, vytriedené, nestlačené a šokovo mrazené. Neobsahujú žiadne pridané arómy na zvýraznenie vône alebo chuti.
Dodacia lehota
Dodacia lehota: Dočasne nedostupné 4,55 €
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia