Úvod > Blog > Život bez lepku > Kurkuma. Zlatý zázrak pomáhajúci pri rôznych zdravotných problémoch.
 

Kurkuma. Zlatý zázrak pomáhajúci pri rôznych zdravotných problémoch.

15.01.2017
Kurkuma. Zlatý zázrak pomáhajúci pri rôznych zdravotných problémoch.

Kurkuma je korenie pochádzajúce z indickej kuchyne. Je typická žltou farbou a mierne pálivou chuťou. Patrí do čeľade ďumbierových rastlín a je základom Karí korenia. Okrem toho obsahuje vzácne látky, ktoré pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam. Prečítajte si, aké účinky má kurkuma na naše zdravie. Možno vám budú inšpiráciou k zaradeniu tohto korenia do vašej kuchyne.

 

Pôvod kurkumy pochádza z Indie, ktorá je považovaná za kolísku Ajurvédy. Využíva sa tu niekoľko tisíc rokov, dokonca sú jej pripisované aj magické vlastnosti. Obyvatelia ostrovov Pacifiku ju nosia na ochranu pred zlými duchmi. 

Hlavná zložka kurkumín

Vzácnym prvkom obsiahnutým v kurkume je kurkumín. Ide o silnú protizápalovú látku, ktorá je považovaná za antioxidant a využíva sa aj ako žlté farbivo. Vyznačuje sa mnohými pozitívnymi účinkami na naše zdravie a zároveň funguje aj ako prevencia pred rôznymi ochoreniami. Prvýkrát bol kurkumín vedcami identifikovaný v roku 1815. Má antibakteriálne a antiseptické účinky a pôsobí proti plesniam. Kurkumín dokáže dokonca zablokovať enzým, ktorý podporuje rast nádorov. Na základe štúdií je dokázané, že  môže pomôcť pri predchádzaní alebo v niektorých prípadoch aj pri liečbe niekoľkých druhov rakoviny. Dokáže tiež bojovať s melanómom kože, pretože spôsobuje zánik chorých buniek. 

Silný antioxidant

Kurkuma je skvelým antioxidantom, ktorý chráni bunky tela pred poškodením voľnými radikálmi. Posilňuje funkcie vnútorných orgánov a prečisťuje krv. Vhodná je aj pre diabetikov, pretože optimalizuje hladinu cukru v krvi. Pomáha podporovať imunitný systém a je známa aj ako adaptogén, ktorý zmierňuje stres v organizme, čím prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Využíva sa aj pri obkladoch, ktoré pomáhajú zmierňovať opuchy, zápaly kĺbov či liečiť reumatickú artritídu. Okrem toho, kurkuma priaznivo vplýva na celkovú vitalitu organizmu a psychickú pohodu. Kukrkuma svojimi účinkami ovplyvňuje aj hladinu cholesterolu v krvi. Zvyšuje hladinu HDL, laicky nazývaného „dobrého“ cholesterolu a zabraňuje vstrebávaniu LDL, teda „zlého“ cholesterolu. Zachytávanie cholesterolu na stenách ciev je hlavnou príčinou kôrnatenia ciev, pričom antioxidačné účinky kurkumy pôsobia ako prevencia. Vďaka tomu, že chráni zdravie ciev, zohráva významnú úlohu pri prevencii chorôb obehovej sústavy čím chráni srdce. 

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma je odolná voči vplyvu tepla, preto pri varení či pečení sa množstvo jej účinných látok neznehodnocuje. Koreň kurkumy môžete využívať pri detoxikačných kúrach či problémoch s trávením. Zvyšuje počet enzýmov, ktoré sú vylučované pankreasom a tým pomáha pri nevoľnosti či nadúvaniu. Detoxikačné účinky kurkumy sa prejavujú aj produkciou žlčníkových enzýmov a ochranou pečene pred toxickými látkami, ktoré sú do tela dostávané spolu s potravinami. Je potrebné si uvedomiť, že pri konzumácii samotnej kurkumy sa do tela vstrebe len malé množstvo. Na to, aby sa mohli prejaviť jej priaznivé účinky na našom zdraví, mala by byť konzumovaná v kombinácii s inými potravinami, napríklad so štipkou čierneho korenia, zázvoru či s pár kvapkami olivového oleja. Kvalitnú kurkumu je pomerne ťažké zohnať. Môžete ju použiť tak do vegetariánskej, vegánsej či vitariánskej stravy, ako aj na ochutenie mäsa. Môžete ňou ochutiť ryžu, strukoviny či rôzne omáčky. Hodí sa aj do polievok a prívarkov. 
 

Kurkumu si môžete kúpiť ako čerstvý koreň, sušené korenie, prípadne v iných formách.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia