Úvod > Blog > Zdravé potraviny z prírody > 10 TIPOV AKO BYŤ V ZIME FIT
 

10 TIPOV AKO BYŤ V ZIME FIT

10 TIPOV AKO BYŤ V ZIME FIT

Viete, čo robiť, aby ste sa v tomto období cítili dobre? Spolu s našou ambasádorkou Zdenkou Havettovou, ktorá stojí za projektom Ide o tvoje zdravie, sme si pre vás pripravili 10 tipov ako byť v zime fit.

 

1. Oddychujte

Aj keď to na prvý pohľad so zdravou výživou nesúvisí, s naším životným štýlom a podporou imunity áno. Zimné obdobie je ideálne na odpočinok. Kedysi dávno ľudia v zime toľko nesvietili, viac odpočívali a spali. V rámci možností si nájdite čas na dobrú knihu, vychutnajte si šálku horúceho čaju alebo skladajte puzzle. Čokoľvek, pri čom môžete dobre zrelaxovať a dobiť si baterky.

 

2. Dlho varený vývar

Doprajte si aspoň raz týždenne dlho varený vývar z kvalitného mäsa. Pod dlho vareným vývarom rozumieme minimálne 8 hodín. Vegáni a vegetariáni by mali staviť na vývar zo strukovín, ktorý je dobré doplniť o obilniny. Správna kombinácia strukovín, obilnín a orechov zabezpečí dostatočný príjem všetkých esenciálnych aminokyselín. 

 

 

3. Fermentovaná zelenina

Fermentované potraviny, ako napríklad kyslá kapusta, patria medzi najzdravšie poklady našej kuchyne. Fermentácia je prirodzený proces kvasenia. Fermentáciou alebo kvasením sa násobia živiny v potravinách. Prírodne kvasené potraviny patria k tým najzdravším, ktoré môžeme do svojho jedálnička zaradiť. Už naše staré mamy a ich mamy využívali tento spôsob konzervovania veľmi často a vitamínmi v zime živili a zásobili celú rodinu.

 

4. Kvalitné bielkoviny

Najmä v zimnom období dbajme na dostatok bielkovín - rastlinných a živočíšnych vo forme mäsa, vajec, rýb a strukovín. Z tých rastlinných najmä hrach, fazuľu, cícer alebo šošovicu, z ktorých si vieme pripraviť chutné polievky, kaše a prívarky. Mäsové pokrmy je vhodné kombinovať s fermentovanou zeleninou.

 

5. Korenie života

Vyčarujte si typicky vianočnú atmosféru pomocou voňavých korenín ako klinček, škorica, badián, kardamón, aníz a vanilka. Okrem iného tiež blahodárne pôsobia aj na naše zmysly. Pridať ich môžeme do raňajkových kaší, nákypov, medovníkov, zákuskov a koláčov. Skúste pridať 1 – 2 kusy klinčeka pri varení bielej ryže, dostane tak jemne orientálny nádych.

 

6. Šípky

Ak ste využili jesenné obdobie na zber a sušenie šípok, určite sa vám to vyplatilo. Šípky sú vhodné pre vysoký obsah vitamínu C a betakaroténu, ale aj ďalších vitamínov a minerálov. Na prípravu šípkového čaju je potrebné plody rozdrviť, zaliať studenou vodou a nechať 30 minút lúhovať. Následne čaj krátko povaríme a scedíme.

 

7. Zabudnite na zmrzlinu

Neplatí to len pre zmrzlinu. Vyhýbajme sa potravinám s vysokým obsahom rafinovaného cukru, sladkostiam, polotovarom, dopekaným polotovarom a hotovým jedlám. Čas venovaný do doma pripraveného jedla je tou najlepšou investíciou pre seba a svoje zdravie. Zapojte do prípravy jedál a pečenia koláčov aj svoje deti, a spríjemnite si spoločné chvíle.

 

8. Polievky

Už naše staré mamy hovorili, že „polievka je grunt”. V tomto ročnom období nás viac poteší mäsová, zeleninová alebo strukovinová polievka. Možno trochu netradične, ale vyskúšajte si ju dať na raňajky. Aj keď sa nám to môže zdať trochu exotické, naši predkovia kedysi dávno jedávali na raňajky teplé kaše a husté polievky. 

 

9. Jednoduchosť vo výbere jedál

Tešiť sa pevnému zdraviu môžeme aj vtedy, ak stavíme na jednoduchosť a striedmosť vo výbere jedál. Najviac sa k tomu priblížime, ak vsadíme na sezónne a lokálne potraviny. V oblasti, ktorej človek žije, rastie prevažne také ovocie a zelenina, ktoré v danom ročnom období potrebuje. To znamená, že výber zeleniny by sme z väčšej časti mohli podriadiť ročnému obdobiu. 

 

10. Pečenie

Viac, ako v ktoromkoľvek ročnom období, je okrem dlho varených polievok aj čas vhodný na nákypy pečené v rúre. Je to veľmi jednoduchý spôsob, ako si pripraviť jednoduché a rýchle jedlo. Využiť pritom môžete rôzne druhy obilnín ako pšeno, pohánka, amarant, naturálna ryža, polenta, koreňovú zeleninu a vajíčka.

 

Čítaj tiež>>Tradičné plodiny, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálnička

 

 

Ak sa vám tento článok páčil, prihláste sa na odoberanie nášho newslettera. O novinkách na našom blogu budete vedieť ako prví. Nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku, Instagrame alebo nás na sociálnych sieťach označte hashtagom #ŽIBIO.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia