Čo je Heumilch?

Čo je Heumilch?

Počuli ste už slovo heumilch (čítaj „hojmilch“)? Alebo jeho slovenský ekvivalent „senné mlieko“? Prečítajte si, aký je rozdiel medzi bežným mliekom a senným mliekom. Dozviete sa aj o tom, ako je produkcia senného mlieka prospešná nielen pre nás, ale aj pre prírodu samotnú.

Heumilch je označenie mlieka od kráv, oviec či kôz, ktoré nie sú kŕmené silážou, ale len senom. Výraz „heumilch“ (heu = seno, milch = mlieko) preto môžeme do slovenčiny preložiť ako „senné mlieko“. V lete sa kravy pasú na lúkach alebo horských pastvinách. Seno z lúk sa suší a skladuje v stodolách na zimné obdobie, ktorým sú zvieratá potom kŕmené. Senom sa nemyslí len tráva, ale aj byliny a kvetiny z lúk, ktoré dodávajú mlieku výnimočnú chuť a kvalitu.

Senné mlieko je typické pre oblasť Tirolska, kde svoju úlohu zohráva aj vysoká nadmorská výška nad 1.000 metrov nad morom a dostatok voľného priestoru na pašu. Takýto spôsob chovu kráv má v Tirolsku niekoľko storočnú tradíciu a je vlastne najpôvodnejšou formou produkcie mlieka.

Chutnejšie a zdravšie

V čom je senné mlieko lepšie? Napríklad podľa štúdie z roku 2010 má senné mlieko v porovnaní s bežným mliekom vďaka objemnému a zelenému krmivu približne dvakrát vyšší obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré pozitívne pôsobia na kardiovaskulárny systém a znižujú krvný tlak, a taktiež zvýšené množstvo konjugovanej kyseliny linolenovej (CLA), ktorá podporuje odbúravanie tukových zásob, znižuje hladinu cholesterolu, vykazuje antioxidačný účinok a podporuje rast svalovej hmoty. Omega-3 mastné kyseliny patria medzi polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo. Keďže sú však pre život nevyhnutné, musíme ich prijímať zo stravy. Senné mlieko ďalej obsahuje výrazne nižší počet mikroorganizmov.

Výhody senného mlieka sa asi najviac prejavujú na chuti. Podľa viacerých senzorických štúdií má senné mlieko výrazne lepšiu chuť a vykazuje vyšší podiel chuťovo nezávadného mlieka vo vzorkách.

Odkiaľ sa berie iná chuť senného mlieka

Výnimočnú chuť má senné mlieko najmä vďaka pestrosti lúk a pasienkov – zvieratá sa pasú na viac ako 50 rôznych druhov tráv a bylín. A čím je rozmanitosť tráv a bylín väčšia, tým je vôňa, chuť a kvalita mlieka lepšia.

Senné mlieko nie je žiadny nový marketing

Výroba senného mlieka nie žiadnou novinkou, v alpských regiónoch sa takto vyrobené mlieko považuje za tradičný spôsob v udržateľných mliečnych hospodárstvach už po stáročia. Už v stredoveku sa v tirolských horách vyrábal syr zo senného mlieka. S nástupom industrializácie v 60-tych rokoch minulého storočia, začala produkcia silážových krmív vytláčať produkciu sena, no poslednej dobe sa mnohí farmári vracajú k výrobe senného mlieka, a čoraz častejšie v bio kvalite a aj podľa demeter princípov.

Podľa ročných období

Základom senného mlieka je kŕmenie zvierat, ktoré sa riadi ročným obdobím: od jari do jesene sa zvieratá kŕmia zeleným krmivom, teda čerstvou trávou a bylinami. V zimnom období sa kŕmia senom, ktoré bolo v lete skosené a uskladnené v maštaliach.

Senné mlieko znamená, že zvieratá neboli kŕmené silážovými krmivami a takisto ani geneticky modifikovaným krmivom. Na kŕmenie sa nesmie používať ani vlhké seno, vedľajšie produkty potravinárskeho priemyslu či krmivá zvieracieho pôvodu (mlieko, srvátka, zvieracia múčka a pod.).

Prospieva aj prírode

Kŕmenie zvierat senom má vplyv nielen na kvalitu výsledného mlieka, ale má najmä pozitívny vplyv na samotnú prírodu. Trávam a bylinám sa vďaka šetrnému manažmentu zelených plôch výborne darí. Kosením a pastvou sa podporuje veľká druhová rozmanitosť na lúkach a optimálne sa zachováva aj úrodnosť pôdy. Obzvlášť šetrné a extenzívne poľnohospodárske postupy pestovateľov senného mlieka majú pozitívny vplyv na prírodu a rozhodujúcim spôsobom prispievajú k ochrane životného prostredia a zachovaniu biodiverzity.

Najmä alpské horské syry

Horské syry od alpských výrobcov sa prakticky vyrábajú len zo senného mlieka. Je tak ideálnou surovinou na výrobu syra. Jednou z hlavných výhod senného mlieka je, že dojnice netrpia plynatosťou, čo pomáha predchádzať nesprávnej fermentácii syra. Dlhšie zrejúce syry je možné vyrábať len z kvalitných surovín. Senné mlieko má túto vlastnosť a preto je ideálnou surovinou pre syrové špeciality.

Tradičná špecialita

Označenie Heumilch je v Európskej únii zapísané v registri zaručených tradičných špecialít. Výrobky zo senného mlieka, vyrobené spôsobom chovu senného hospodárstva, môžu niesť pečať Z.T.Š - „Zaručená tradičná špecialita“.

Doprajte si aj vy heumilch výrobky

V našich predajniach či e-shope nájdete čoraz viac výrobkov zo senného mlieka, napríklad prémiové produkty mliekarne SalzburgMilch či mliečne výrobky od Leeb.

 

 
 
 
Výrobky zo senného mlieka v Biolande:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia