Úvod > Blog > Zdravé potraviny z prírody > Doprajte si hojnosť Vianoc
 

Doprajte si hojnosť Vianoc

Doprajte si hojnosť Vianoc

Najštedrejšie a najkrajšie sviatky v roku. Vianoce. Pripomeňme si, že týmto sviatkom predchádza adventné obdobie, ktoré je obdobím príprav na oslavu narodenia Ježiša Krista. V tomto čase  by sme sa mali stíšiť a ubrať nielen na zábave, ale aj na jedle.

Nemusíme držať pôsty, stačí sa držať zásady, že menej je viac a tešiť sa na vianočné obdobie, ktoré sa spája práve s hojnosťou a štedrosťou počas sviatočných dní. Vianočné obdobie trvá 2 – 3 týždne a ak si aj doprajeme hojnosť vo výbere jedál, patrí to k tomu. Myslime pritom na to, že je oveľa dôležitejšie ako sa stravujeme počas celého roka, nielen na Vianoce.

Pre mnohých je vianočné hodovanie ťažkou skúškou sebaovládania, pretože sú obdobím prejedania sa. Mohla by som zostaviť rebríček kalorických a tradičných jedál, ktorým by sme sa mali úplne vyhnúť. Som si istá, že na zozname by bola väčšina z našich obľúbených vianočných jedál. Odoprieť si ich? Možno áno, to by určite pomohlo, aby sme nepribrali. Nie je to však nutné pokiaľ si ustrážime množstvo skonzumovaného jedla. Nikto z nás nepriberie z jedného s láskou upečeného medovníka, vanilkového rožteku alebo vyprážaného kapra. 

Ako zvládnuť vianočný čas

Dôležitá je príprava. Každý správny nákup, aj ten vianočný, začína prípravou. Keď už viete, čo potrebujete, bude to pre vás efektívnejšie a pri nakupovaní sa vyhnete impulzívnemu vkladaniu zbytočných potravín do nákupného košíka.

Počas sviatkov si ustrážte konzumáciu sladených nápojov a alkohol obmedzte na minimum. Nemusíte pri každom jedle počítať kalórie, pokúste sa však koláčiky pripraviť z vhodnejšieho sladila, na desiatu a olovrant pridajte orechy a sušené ovocie ako jablká, slivky, ďatle alebo figy.

Niektoré „nezdravé“ ingrediencie nahraďte zdravšou alternatívou. Ak je spôsob prípravy vianočnej večere vyprážanie – napríklad pri kaprovi, a nie je to príliš často, pričom použijete vhodný olej alebo masť, je to úplne v poriadku. Zdravšou verziou alebo náhradou klasického trojobalu môže byť hraška, ktorá sa vyrába z hrachu. Rozmieša sa iba s vodou a slúži na prípravu cestíčka na obaľovanie. Hraškou vieme tak isto nahradiť majonézu v zemiakovom šaláte. 

Sladkých koláčikov sa nemusíte vzdať, avšak nezabúdajte na jednoduchú rovnicu, ktorá hovorí, že príjem energie = výdaj energie. V tomto období myslite viac ako inokedy na dlhé prechádzky v prírode a kilogramov navyše sa rozhodne nemusíte báť.

Tri oriešky (nielen) pre Popolušku

Orechy sú obzvlášť veľkým darom prírody a majú nezastupiteľný význam v našich jedálničkoch. Sú prospešné pre naše zdravie, preto ich neodkladajme len na konzumáciu v období Vianoc. Vyberte si pre seba tie najvhodnejšie a objavte aké poklady v sebe skrývajú. 

Orechy a semienka majú na ľudské zdravie pozitívne účinky:

  • podporujú činnosť a výkonnosť nervového a imunitného systému,
  • obsahujú antioxidanty, 
  • sú bohatým zdrojom minerálov a vitamínov,
  • účinne pôsobia proti degeneratívnym procesom v našom tele.

Vlašské orechy

Vlašský orech pripomína mozog a mnohí z nás ho považujú za jeho potravu, pretože zlepšuje pamäťové schopnosti a jeho koncentráciu. Vďaka svojmu výnimočnému zloženiu a vysokej výživovej hodnote majú vlašské orechy široké terapeutické využitie. Sú dobrým zdrojom niektorých vitamínov skupiny B. 

Lieskovce

Rovnako ako ostatné orechy aj tie lieskové sú kvalitným zdrojom bielkovín a tukov, pričom obsahujú aj mnoho vitamínov – napríklad vitamín E, niektoré vitamíny skupiny B a minerály, najmä vápnik, fosfor, horčík a draslík. 

Mandle

Sú bohatým zdrojom výživných látok nevyhnutných pre zdravie a pomocníkom pri znižovaní krvného tlaku, preto ľudia so zvýšeným krvným tlakom, by si ich mali dopriať častejšie.

Gaštany

Gaštany sú skvelou pochúťkou. Ukrývajú v sebe bohatý zdroj vitamínov, a to najmä skupiny B, E a C. Obsahujú tiež fosfor, horčík, vápnik, železo a draslík.

Tekvicové semienka

Ak ich máte radi, sú pre vaše zdravie určite veľkou pridanou hodnotou. Okrem iného obsahujú zinok, horčík, fosfor, mangán, meď, vápnik, železo, vitamíny A, B, D, E, ale aj esenciálne mastné kyseliny.  

Prajem vám chutný a pokojný čas Vianoc.

Zdenka Havettová - Lektorka a odborníčka na výživu

 

Absolvovala štúdium výživy v Nemecku, vyštudovala Holistickú školu a školu Tradičnej čínskej medicíny v Brne. Založila projekt Ide o Tvoje zdravie, ktorý je zameraný na podporu zdravia bežne dostupnými potravinami. Okrem konzultačnej činnosti zameranej na poruchy trávenia, alergie, intolerancie, sa venuje aj problémom s hmotnosťou a organizovaniu workshopov v oblasti dietetiky.

Viac o Zdenka si môžete prečítaj aj na www.ideotvojezdravie.sk
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia