Úvod > Blog > Zdravé potraviny z prírody > JEDZTE SEZÓNNE: ODBORNÍČKA RADÍ, ČO JESŤ POČAS JESENE
 

JEDZTE SEZÓNNE: ODBORNÍČKA RADÍ, ČO JESŤ POČAS JESENE

JEDZTE SEZÓNNE: ODBORNÍČKA RADÍ, ČO JESŤ POČAS JESENE
  • Viete, že jesť sezónne, je to najlepšie, čo môžete urobiť pre svoje trávenie?
  • Máme pre vás tipy od odborníčky, ako by mal vyzerať váš tanier na jeseň
     

Je september a dni sú aj napriek tomu, že vonku je stále teplo, kratšie. Pomaly sa blíži jeseň, obdobie, kedy trávime oveľa viac času v našich domovoch. 

U väčšiny z nás sa mení aj to, čo máme na tanieri. Ľahké zeleninové šaláty idú u väčšiny z nás bokom, radšej si dáme niečo, čo nás zahreje. Blíži sa chrípkové obdobie a naše telo sa snažíme nadopovať vitamínmi. Hovorí sa, že najlepšie je jesť sezónne. Aké potraviny je teda vhodné mať na našom tanieri? 

Na jeseň v kuchyni sme sa spýtali našej ambasádorky Hnutia za zdravé stravovanie, Zdenky Havettovej, ktorá nám okrem dobrých rád, čo jesť, povedala aj na čo by sme si mali v tomto období dávať pozor. 

Koreňová zelenina a hokkaido tekvica

Základ nášho jedálnička môžu počas jesene vytvoriť tzv. neutrálne potraviny, akými sú obilniny a koreňová zelenina. Veľmi vhodná je ryža, pšeno, amarant, polenta a pohánka. Okrem koreňovej zeleniny môžeme na náš tanier servírovať hokkaido tekvicu alebo bataty. Zabúdať by sme nemali ani na živočíšne bielkoviny, akými je mäso, ale aj rastlinné bielkoviny v podobe strukovín. 
 
„V danom ročnom období rastie prevažne také ovocie a zelenina, aké naše telo potrebuje. V tomto jesennom období siahnite po osvedčenej kyslej kapuste, vychutnajte si šálku šípkového čaju a na desiatu si dajte napríklad sušené slivky s vlašskými orechami,” vysvetľuje Z. Havettová, ktorú môžete poznať aj vďaka jej vlastnému projektu Ide o Tvoje zdravie.
 
Naopak, menej vhodné zo zeleniny sú v jesennom období letné papriky, paradajky alebo uhorky, ktoré by sme mali konzumovať čoraz menej. 

Pozor na očistné kúry na podporu imunity

V jesennom období máme tendenciu čoraz viac siahať po vitamínoch na podporu imunity a veľmi často siahame po citrusovom ovocí. Vhodnejšou alternatívou môže byť podľa odborníčky doma pripravená kvasená zelenina alebo petržlenová vňať, ktorou si posypete vaše jedlo.
 
„Dávať by sme si mali pozor aj na rôzne špeciálne očistné kúry a detoxikácie, ktoré sľubujú podporu imunity. Môžu nám viac ublížiť ako pomôcť,” dodáva.

Obed do práce si pripravte doma

Snáď najjednoduchší spôsob, ako jesť sezónne, je pripraviť si takéto jedlo doma. A čo vám zostane, odložte do krabičky a vezmite si to na druhý deň do práce. 

„Začať môžete niečím jednoduchým na prípravu. Ako napríklad kuskusom s tekvicovými semienkami a zeleninou,” odporúča Zdenka.

Recept na takúto večeru/obed sme si pre vás pripravili aj v Biolande. A čo je najlepšie, jeho príprava vám nezaberie veľa času a všetky suroviny nájdete v našich predajniach.

Na Jesenný kuskus pre 4 osoby potrebujete: 

Príprava

Rúru si predhrejeme na 200 stupňov Celzia. Očistíme mrkvu, tekvicu a červenú repu, nakrájame ju na kocky a poukladáme na plech. Nezabudnite na papier na pečenie. Pridáme olivový olej, soľ a korenie a pečieme asi 30 minút dozlatista. Na cibuľu dávajte pozor, väčšinou je potrebné vybrať ju z rúry skôr. Vybrať môžete aj časť tekvice, ktorá ešte nie je úplne upečená a primiešať ju do kuskusu. Bude mať lepšiu chuť, ale aj farbu. 

Kým sa pečie zelenina, pripravíme si kuskus podľa návodu a necháme ho bokom. Neskôr do neho môžeme pridať upečenú cibuľu a pár kúskov tekvice, ktorú sme z rúry vybrali skôr ako ostatnú zeleninu. 

Keď je zelenina hotová, pridáme ju do kuskusu. Posypeme tekvicovými semienkami, polejeme olivovým olejom, pridáme na kocky nakrájaný syr FETA a servírujeme. Dobrú chuť!

 

 

Ak sa vám tento článok páčil, prihláste sa na odoberanie nášho newslettera. O novinkách na našom blogu budete vedieť ako prví. Nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku, Instagrame alebo nás na sociálnych sieťach označte hashtagom #ŽIBIO.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia