Úvod > Blog > Zdravé potraviny z prírody > Ľudí chcú naučiť na „bio”. Pod Tatrami produkujú tradičnú bryndzu a mäso bez éčok
 

Ľudí chcú naučiť na „bio”. Pod Tatrami produkujú tradičnú bryndzu a mäso bez éčok

Ľudí chcú naučiť na „bio”. Pod Tatrami produkujú tradičnú bryndzu a mäso bez éčok
  • V duchu ekologického hospodárstva vznikajú na Ekofarme Važec potraviny z prírody
  • Pod Tatrami produkujú, ako jedna z mála fariem na Slovensku, aj bio mäso
  • Ľuďom nechcú svoje produkty len predávať, chcú ich aj edukovať

 

Patríte medzi spotrebiteľov, ktorým záleží na tom, čo majú na tanieri? Tak ste tu správne. Náš produktový rad výrobkov sme rozšírili o novú značku zo Slovenska. Okrem mliečnych produktov u nás v e-shope a na predajniach nájdete po novom aj bio mäso, ktorého dodávateľom je Ekofarma Važec. 

 

Potraviny z prírody

Novodobý príbeh Ekofarmy Važec, ktorá sa nachádza v lone krásnej prírody pod Tatrami, sa začal písať v roku 2005. Na mieste, kde pred desiatkami rokov vzniklo pôvodné družstvo, dnes obhospodarujú celkovo 1550 hektárov trvalo trávnych porastov a 470 hektárov ornej pôdy. 

 

V duchu ekologického hospodárstva sa o viac ako tisíc kusov hovädzieho dobytka a oviec, stará 70 zamestnancov. Zvieratá tu kŕmia vlastnoručne vypestovaným krmivom. „Pestujeme ekologické obilniny a strukoviny a to najmä ovos, jačmeň, pšenicu jarnú, tritikale, bôb, lupinu, hrach a zemiaky, ktoré nám slúžia ako jadrové krmivo pre naše zvieratá,”píše ekofarma na svojom webe.

 

Práve na tomto mieste vznikajú naozajstné potraviny z prírody, ktoré si vás získajú nielen svojou chuťou, ale aj vôňou. Ekofarma Važec je hrdá na svoje ovčie a kravské syry, lahodné syrové nite či pareničky, tradičnú slovensku žinčicu, bryndzu i zákvas, ktoré sú zároveň bohaté na výživové hodnoty. Nesmieme zabudnúť ani na mäso, ktoré farma ponúka v bio kvalite. 

Ľudí edukujú o kvalitnom mäse bez éčok

S prísľubom „Urobíme všetko, čo vieme” prišli na Ekofarmu Važec dvaja mäsiari - Gabriel Burdiga a Stanislav Blahút, ktorí väčšinu svojej kariéry prežili bok po boku. Dnes sa títo sympatickí statní chlapi snažia zachovať mäsiarske remeslo, ktoré sa pomaly vytráca. Svorne zo žartu hovoria, že hlavným dôvodom, prečo sa mäsu venujú dodnes, je hlad. Ich práca je však pre nich najmä koníčkom.

Zdroj: Ekofarma Važec

Na farme robia bio mäso bez éčok a GMO, jednoducho len čisté mäso a soľ. Celý proces začína už pri kŕmení zvierat, vo Važci sa na ich výživu spotrebuje celá rastlinná produkcia z pasienkov. Znamená to, že väčšinu roka sa pasú na lúke a v zime dostávajú seno a krmivo, ktoré produkujú v rámci farmy. Snahou mäsiarov je zároveň dosiahnuť bio kvalitu mäsa znížením stresu pri porážke zvierat. Zvieratá netrpia dlhým stresujúcim prevozom, keďže všetko prebieha v rámci farmy.

 

Zdroj: Bioland

 

Na otázku, či sa snažia ohľadom ekologického chovu zvierat a bio produkcie mäsa Slovákov edukovať, odpovedali jednoznačne. „Áno, trpezlivo vysvetľujeme, odpovedáme na všetky otázky. A jedna časť nášho marketingu sa venuje výlučne edukácii,” vysvetľuje Radomír Šavel, prevádzkový manažér z Ekofarmy Važec.

 

Ako ďalej dodáva, vo firme dúfajú, že vďaka edukácii začnú ľudia, čo sa týka bio produktov, rozmýšľať trochu inak. „Radšej si kúpiť kvalitné, možno trochu drahšie a nie tak často. Je to dobré pre zdravie i peňaženku,” vysvetľuje.

Zdroj: Bioland

 

A na čo by si mali dať ľudia pozor, keď si chcú kúpiť kvalitné mäso? Gabriel a Stanislav sa zhodli na jednom, zaujímať by sme sa mali najmä o jeho čerstvosť, mladosť, vek zvieraťa, ako bolo zabité a odkiaľ pochádza. 

 

Kvalita na prvom mieste

 

A čo plánujú do budúcnosti? Pre Ekofarmu Važec je dôležité udržať kvalitu výrobkov a postupne pridávať ďalšie eko produkty. To, aké to budú, si zatiaľ nechali pre seba. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ekofarma Važec (@ekovazec) on

„Budeme sa zameriavať na predchádzanie problémov, ktoré všeobecne hrozia z klimatických zmien, skleníkových efektov, z nedostatku vody, z globálneho otepľovania a všeobecnej hrozby sucha. Zároveň plánujeme pripraviť opatrenia pre zmiernenie dopadu týchto faktorov na poľnohospodársku výrobu a ochranu našich zamestnancov.”

 

Ak sa vám tento článok páčil, prihláste sa na odoberanie nášho newslettera. O novinkách na našom blogu budete vedieť ako prví. Nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku a Instagrame.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia