Úvod > Blog > Zdravé potraviny z prírody > Nakličovanie - nabite sa živinami kedykoľvek počas roka
 

Nakličovanie - nabite sa živinami kedykoľvek počas roka

Nakličovanie - nabite sa živinami kedykoľvek počas roka

Roztomilé šťavnaté lístočky plné chuti a zdravia, chrumkavá lahoda a vlastne úplne prvá jarná zeleninka. To sú klíčky.

Klíčky sú všestranne použiteľnou zeleninou. Sú vhodné na chlieb s maslom, do šalátov či polievok, ako chrumkavá alternatíva šalátu v sendvičoch, na raňajkovú omeletu alebo v nátierkach. Môžeme ich použiť aj do zelených smoothie alebo ich konzumovať len tak.

Naklíčiť semienka – to je najjednoduchší spôsob, ako kedykoľvek počas roka pridať dôležité vitamíny, minerály, stopové prvky, sekundárne rastlinné látky a vlákninu do vašej stravy.

Nabité živinami

Sú dokonalým doplnkom zdravej výživy a poskytujú neuveriteľnú škálu mikroživín - vitamíny, minerály a stopové prvky, fytochemikálie a vlákninu. Klíčky v bio kvalite z kontrolovaného ekologického pestovania zaručujú trvalo vysokú kvalitu a optimálny pestovateľský výsledok.

Použitie v kuchyni

Klíčky si môžete vypestovať pohodlne, jednoducho a bez námahy doma.

V studenej i teplej kuchyni sa použitiu klíčkov medze nekladú. Popustite uzdu svojej fantázii. Či už ako klasickú polevu na chlieb a sendviče, do šalátov, polievok, dipov, nátierok, omáčok, cestovín a ryžových jedál, kastrólov, omeliet, placiek alebo smoothies. Klíčky spestria vašu kuchyňu a obohatia ju o rôzne príchute.

Prečo jesť klíčky?

Práve vo fáze klíčenia má rastlina najvyššiu koncentráciu živín. Počas klíčenia sa v semene v priebehu niekoľkých hodín rozmnožia enzýmy a zvýši sa biologická dostupnosť minerálov a stopových prvkov. Bielkoviny sa štiepia na svoje stavebné zložky, tuky sa štiepia na mastné kyseliny a sacharidy na jednoduché a dvojité cukry, a preto sú ľahšie stráviteľné.

Klíčky poskytujú vitamíny, minerály a vlákninu a obsahujú polynenasýtené mastné kyseliny. Sú teda skvelým doplnkom jedálneho lístka.

Relatívny obsah bielkovín sa v klíčkoch zvyšuje o 20% a zlepšuje sa kvalita bielkovín (zloženie aminokyselín). V dôsledku absorpcie veľkého množstva vody výrazne klesá obsah kalórií v semennom materiáli na jednotku hmotnosti. V závislosti od druhu rastliny sa obsah tuku zníži o 10 až 60 %. Výrazne sa zvyšuje obsah vitamínov (najmä v skupine B a C). Zvyšuje sa obsah vlákniny. Proteíny sú dôležité pre rast a opravu buniek a tkanív, a pomáhajú udržiavať svalovú hmotu. Klíčky sú preto vynikajúcim zdrojom proteínov pre vegetariánov a vegánov.

Počas klíčenia sa zvyšuje biologická dostupnosť minerálov a vitamínov v čreve. Príklad: Kyselina fytová je obsiahnutá v mnohých druhoch obilia. Nerozpustným spôsobom viaže množstvo účinných látok, klíčením sa rozkladá kyselina fytová a predtým naviazané minerály a vitamíny sa môžu lepšie vstrebávať do krvi.

Pokiaľ ide o nutričné ​​a zdravotné vlastnosti, klíčky sú oveľa lepšie ako ich semená a často aj ich dospelé náprotivky!

Keď semená naklíčia, škrupina sa rozpúšťa a uvoľňuje sa množstvo enzýmov, ktoré uľahčujú trávenie. Toto znamená, že naklíčené semená sú ľahšie stráviteľné ako zrelé plody a zelenina.

Na čo si dať pozor?

Klíčky by počas kultivácie mali mať teplotu medzi 18 °C a 22 °C a v žiadnom prípade by nemali byť teplejšie ako 23 °C. Kým klíčky rastú rýchlejšie pri vyšších teplotách, oveľa rýchlejšie sa aj pokazia.

Najdôležitejším hygienickým opatrením je každodenné zavlažovanie. Čím je teplejšie, tým lepšie je klíčky denne oplachovať. Na to sa smie používať iba čerstvá, čistá voda z vodovodu. Ak zabudnete poliať, mali by ste klíčky pre istotu zlikvidovať.

Potraviny vždy umývajte pod tečúcou vodou a nikdy ich nedávajte do drezu. Klíčky je najlepšie umyť v cedníku.

Po vypestovaní klíčkov veľmi starostlivo očistite všetky použité predmety, najlepšie mäkkou kefkou a trochou ovocného octu alebo v umývačke riadu.

Hotové klíčky podľa možnosti neskladujte, ale čo najskôr zjedzte. Ak sa uchovávajú, tak len v chladničke a pri teplote do 5°C.

Môžu jesť klíčky všetci?

Áno, ale rizikovým skupinám, ako sú starší ľudia, deti, tehotné ženy a ľudia so slabým imunitným systémom, odporúčame konzumovať klíčky až po dostatočnom zohriatí. Hrubšie klíčky, ako napríklad klíčky mungo, sa dajú bez problémov uvariť. Blanšírovanie môže výrazne znížiť riziko choroboplodných zárodkov. Pri blanšírovaní sa klíčky na niekoľko sekúnd ponoria do vriacej vody a potom sa opláchnu studenou vodou. Hodí sa na to napríklad sitko, ktoré sa ponorí do hrnca s vriacou vodou.

Čo potrebujem na nakličovanie?

Nakličovanie je jednoduchý a lacný spôsob, ako si doma pripraviť čerstvé klíčky. Nepotrebujete na to žiadne špeciálne zariadenie alebo vybavenie. Stačí vám len nádoba, voda a semienka. Najpohodlnejšie je to však so špeciálnymi miskami na nakličovanie.

Prospievajú životnému prostrediu

Nakličovanie môže byť udržateľnou alternatívou k nákupu zeleniny a bylín v obchode. Môžete si vypestovať čerstvé klíčky doma bez použitia chemikálií a pesticídov, čo je dobré pre životné prostredie.

Nakličovanie je zdravý a chutný spôsob, ako si vychutnať čerstvé a živiny bohaté klíčky doma.

 

 
 
 
Semienka a misky na nakličovanie z Biogreat:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia