Úvod > Blog > Zdravé potraviny z prírody > POSILNITE IMUNITU - DOPLŇTE SI VITAMÍNY A MINERÁLY
 

POSILNITE IMUNITU - DOPLŇTE SI VITAMÍNY A MINERÁLY

POSILNITE IMUNITU - DOPLŇTE SI VITAMÍNY A MINERÁLY

Na čo potrebujeme vitamíny a minerály? Odkiaľ ich zobrať? Aké formy poznáme a ktoré sú najlepšie? Prečítajte si odpovede v našom článku.

Prevencia nielen v chrípkovom období

Minerály a vitamíny potrebuje naše telo pre správne fungovanie fyziologických a biochemických procesov. A to najmä pre udržanie rovnováhy vnútorného prostredia, hodnoty pH, na správnu činnosť svalov, činnosť srdca, krvotvorbu, rast a obnovu tkanív, kostnej hmoty, celkovú regeneráciu či hojenie.

Minerály a mnohé vitamíny si náš organizmus nedokáže vytvoriť, preto sme odkázaní na ich príjem zvonka - v potrave a vode.

Odkiaľ zobrať vitamíny a minerály?

Ich najlepším zdrojom je samozrejme ovocie a zelenina. Ak nevieme zabezpečiť potrebný príjem vitamínov alebo minerálov zo stravy, môžeme ich doplniť aj vo forme výživových doplnkov. Tie však nemôžeme chápať ako náhradu pestrej stravy.

Najmä v zimných mesiacoch, kedy jeme menej ovocia a zeleniny, sú vitamíny a minerály vo forme výživových doplnkov vhodnou alternatívou. Telo si vyžiada viac vitamínov a minerálov aj počas ochorení - chrípky či angíny.

Aj osoby s fyzicky náročnou prácou alebo športovci, potrebujú zvýšený príjem vitamínov a minerálov. Rovnako aj tehotné a dojčiace ženy.

Na čo sú nám vitamíny?

Vitamíny sa v tele podieľajú na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov. Sú nevyhnutné pre udržanie mnohých telesných funkcií a sú schopné udržiavať a posilňovať imunitné reakcie.

Poznáme vitamíny rozpustné v tukoch a rozpustné vo vode. Vitamíny rozpustné v tukoch (vitamín A, D, E, K) by sa mali užívať s tukom – teda s mliekom, masťou či maslom. Tieto vitamíny sa môžu hromadiť v tele a preto môže dôjsť k hypervitaminóze. Preto vždy treba dodržiavať odporúčanú dennú dávku.

Vitamíny rozpustné vo vode (vitamíny skupiny B a vitamín C) sa neukladajú v tele, ale vylučujú sa obličkami. Jednorazová dávka týchto vitamínov môže byť preto zbytočná.

Populárny vitamín C

Napríklad vitamín C je potrebný a reguláciu metabolizmu aminokyselín, udržiavanie pevnosti cievnych stien (najmä kapilár) a tkanivové dýchanie. Podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek, podporuje rast a odstraňuje voľné radikály. Veľa rakytníku obsahuje napríklad acerola alebo rakytník.

Je vedecky dokázané, že vitamín C môže byť prevenciou a liečbou nádchy. Potvrdilo sa totiž, že zvýšený príjem vitamínu C (viac ako 200 mg denne) dokáže skrátiť liečbu vírusovej nádchy u pacientov s nadmernou fyzickou záťažou približne o polovicu. Nedávno bol napríklad objavený mechanizmus, ktorým C-vitamín pomáha udržiavať pokožku zdravú. A to nielen prostredníctvom rýchlejšieho hojenia povrchových rán, ale aj zvrátením patologických zmien v koži, spôsobených voľnými radikálmi po nadmernom opaľovaní. Veľkým prekvapením bolo najnovšie zistenie, že pre správne fungovanie nášho zraku sa nervové bunky oka musia doslova „kúpať“ vo vitamíne C (presnejšie v kyseline L-askorbovej). A pretože sietnica je súčasťou centrálneho nervového systému, vitamín C hrá dôležitú úlohu aj v biochémii ľudského mozgu.

Ak je céčka veľmi málo, až žiadne - tomuto stavu hovoríme avitaminóza, vzniká ochorenie skorbut, ktoré sa prejavuje únavou, letargiou, anémiou, bolesťami kĺbov, svalov, krvácaním (často z ďasien), poruchou hojenia, psychickými, neurologickými zmenami a v prípade neliečenia až smrťou.

Úloha minerálov

Minerálne látky tvoria takmer 5% hmotnosti ľudského tela. Zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri biochemických reakciách v tele a sú tiež dôležitými základnými stavebnými kameňmi mnohých štruktúr v organizme, napríklad kostry či krviniek. Ani minerály si ľudské telo nedokáže vytvoriť, preto sme odkázaní na ich prísun zvonka.

Čo nám spôsobí nedostatok minerálov?

Ak nám niektoré minerály alebo vitamíny chýbajú, prejaví sa to ochorením alebo poruchou funkcie orgánov.

Napríkad pri nedostatku jódu vzniká únava a býva znížená činnosť štítnej žľazy. Nedostatok selénu, ktorý je dôležitým antioxidantom, spôsobuje vznik ochorení srdca, pečene a rakovinu. Železo je potrebné pre správnu krvotvorbu. Ak ho je nedostatok, vzniká anémia, poruchy trávenia, vypadávajú vlasy. Zinok je potrebný pre správnu tvorbu inzulínu, hojenie rán, dobrý sluch, pre správne fungovanie veľkého počtu biochemických reakcií v tele. Ak chýba fosfor, vzniká únava, slabosť, bolesti kostí, úzkostné stavy. Kremík je potrebný pre zdravé kosti, nechty a pokožku, preto ho nazývame aj minerálom krásy.

Výživové doplnky – v čom je háčik?

Ako sme spomínali, najlepšia forma prijímania vitamínov a minerálov je prostredníctvom stravy.

Dostať ich do tela môžeme aj vo forme výživových doplnkov. Najväčšou nevýhodou bežne ponúkaných doplnkov je ich nízka vstrebateľnosť. Pri vitamínových doplnkoch je to len okolo 5-10% a pri mineráloch dokonca len 3-5%. A ani skutočnosť, že sú prírodného pôvodu im nezabezpečí vyššiu mieru vstrebateľnosti.

Riešením sú lipozomálne vitamíny a minerály

V súčasnosti najlepšou formou sú lipozomálne vitamíny a minerály. Lipozomálna forma má totiž omnoho vyššiu vstrebateľnosť, a to až 90%. V tejto podobe sú minerály a vitamíny obalené do miniatúrnych čiastočiek – lipozómov z lecitínu. Lipozómy sa nenarušia procesom trávenia pri prechode tráviacim traktom. Vitamíny a minerály sú vďaka lipozomálnej membráne chránené enzýmami a kyselinami v žalúdku.

Bežné výživové doplnky po prechode tráviacim traktom vstupujú do pečene, kde sú metabolizované a až potom vstupujú do krvného obehu. Lipozomálne vitamíny a minerály sa vstrebávajú prostredníctvom lymfatického systému. Pomáhajú tak transportovať aktívne molekuly do bunkových procesov, kde sú potrebné vo veľkom množstve.

Lipozómy sú ako mikroskopickí pomocníci, ktorí obalia vitamín alebo minerál a zvýšia tak výrazne jeho vstrebateľnosť. Predstavme si ich ako drobné bublinky, ktoré majú obal zložený z tukov. Lipozómy sú pre naše telo prirodzené – nachádzajú sa napríklad v materskom mlieku alebo kolostre.

Veľkou výhodou lipozomálnych vitamínov a minerálov je tiež ochrana pred degradáciou. Bežné výživové doplnky sa časom prirodzene rozkladajú a tak sa znižuje ich už aj tak nízka vstrebateľnosť. Vitamíny a minerály v lipozomálnej forme sú chránené pred rozkladom svetlom či kyslíka práve vďaka vrstve tuku, pretože sa nachádzajú vo vnútri lipozómov.

Kedy užívať vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú stravou, ale doplnkom stravy, preto je najlepšie užívať ich spolu s jedlom. Najlepšie sa vstrebú práve v kombinácií s minerálmi a vitamínmi, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v prijímanej strave.

Nezabudnite

  • Najlepšou cestou je prijímať vitamíny a minerály v strave.
  • Pestrá strava je súčasťou zdravého životného štýlu a zabezpečí nám dostatok vitamínov a minerálov.
  • Najviac vitamínov nájdeme v čerstvom ovocízelenine.
  • V zimnom období, pri oslabenej imunite alebo ako prevencia v chrípkovom období, sú dobrým zdrojom aj výživové doplnky. Naše telo najlepšie využije lipozomálne výživové doplnky.
 
 
 
Doplňte si vitamíny a minerály z našej ponuky:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia