Úvod > Blog > Zdravé potraviny z prírody > TRADIČNÉ PLODINY, KTORÉ SA OPLATÍ ZARADIŤ DO JEDÁLNIČKA
 

TRADIČNÉ PLODINY, KTORÉ SA OPLATÍ ZARADIŤ DO JEDÁLNIČKA

TRADIČNÉ PLODINY, KTORÉ SA OPLATÍ ZARADIŤ DO JEDÁLNIČKA
  • Čo jedávali naši predkovia? 
  • O tradičných plodinách v strave našich predkov sme sa rozprávali s odborníčkou na výživu Zdenkou Havettovou
     

Veta „Späť ku koreňom” v tejto uponáhľanej dobe zaznieva čoraz viac. Doma si mnohí z nás pečú vlastný chrumkavý chlieb a pečivo, na mestských balkónoch alebo v zdieľaných záhradách pestujeme ovocie a zeleninu a pretože chceme vedieť, čo máme na tanieri, vyrábame si vlastný kefír. 

Ako však jedávali naši predkovia a aké plodiny tvorili základ ich jedálnička? Na túto tému sme sa rozprávali so Zdenkou Havettovou, odborníčkou na výživu a ambsádorkou našej siete prírodných potravín Bioland. 

Slovanský národ sa vyznačoval skromnosťou, to platilo aj pre jedlo. Vo veľkej miere sa však živili prevažne rastlinnou stravou. Mäso jedli pomerne zriedkavo, jednou z najdôležitejších častí potravy boli obilniny. Naši predkovia pestovali raž, pšenicu, proso (pšeno), ovos a pohánku. S obľubou sa piekli placky z nekysnutého cesta a k dôležitým potravinám patrili strukoviny - predovšetkým bôb, fazuľa, šošovica a cícer,” vysvetľuje Zdenka.

Obilniny sú tradícia, ktorá patrí na náš tanier a je dôležité, aby sme ich zaradili do svojho jedálnička aj v súčasnosti, kvôli látkam potrebným pre správne trávenie. V Biolande ich kúpite v bio kvalite, bez pridaných konzervačných látok a chemických úprav. Jednoducho potraviny z prírody.

 

 

Obľúbené a veľké zastúpenie v našej strave majú aj strukoviny. Sú bohatým zdrojom rastlinných bielkovín, vlákniny, esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálnych látok. Niektorí sa ich však snažia obmedziť z dôvodu, že ich po nich nafukuje. Ako ich ale správne pripraviť, aby sme tomu predišli? Odpoveď znie - vhodným spracovaním.

 

 

Strukoviny je nutné predtým, ako ich začneme variť, namočiť. Platí, čím väčšia fazuľa, tým dlhšie je namáčanie - minimálne však na 8 hodín. Dôležité počas namáčania je pravidelné vymieňanie vody. Ak pri varení do vody pridáme bobkový list, vyhneme sa nepríjemným pocitom nadúvania. Účinne pôsobí aj pridanie rasce, feniklu či saturejky. Keď sú strukoviny uvarené na 80 percent, pridáme soľ a varíme až kým nebudú mäkké,” uzatvára.

Nedarí sa vám pripraviť pšeno a po uvarení je horké? Stačí, keď ho namočíte do vody na 1-2 hodiny a následne dvakrát sparíte v miske s vriacou vodou. Varte ho vo vode so štipkou soli v pomere voda pšeno 2:1 na miernom ohni asi 15-20 minút do zmäknutia. Kašu si môžete ochutiť medom, jablkami alebo ovocím či orieškami, ktoré máte najradšej.

 

Ak sa vám tento článok páčil, prihláste sa na odoberanie nášho newslettera. O novinkách na našom blogu budete vedieť ako prví. Nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku, Instagrame alebo nás na sociálnych sieťach označte hashtagom #ŽIBIO.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia